Nordic Championships 2014

Uppopallon PM-kisat 2014 järjestetään Impivaaran uimahallissa (Uimahallinpolku 4) Turussa 22.-23.2.2014.

Miesten sarjaan osallistuvat Suomi, Ruotsi, Norja sekä Tanska ja naisten sarjaan Suomi, Ruotsi ja Norja. Norja on hallitseva Pohjoismaiden mestari niin miehissä kuin naisissakin.

Final Standings

Women:
1. Sweden
2. Norway
3. Finland

Men:
1. Norway
2. Sweden
3. Finland
4. Denmark

Game Schedule

Saturday 22.2.2014    1st HalfResult
8:00 Pool time team Finland        
8:30 Pool time team Sweden Team meeting    
9:00 Pool time team Norway Referee meeting    
9:30 Pool time team Denmark Ball choosing    
10:00 Opening ceremonies        
10:30 Pause before the first game New game every 50 mins    
11:30 Finland Sweden F 1-01-1
  8.31: 1-0 Ilona Häsänen 0.01: 1-1 Annsofi Krakau    
12:20 Norway Denmark M 6-18-1
 

12.59: 1-0 Øyvind Nyhus
9.13: 2-1 Trond Helge Lillevik
8.43: 3-1 Jørgen Nyhus Ulvestad
8.16: 4-1 Iver Bjørnerem
3.04: 5-1 Erik Maastad
0.31: 6-1 Iver Bjørnerem
---
10.41: 7-1 Marius Skåre
4.52: 8-1 Haakon Walderhaug

11.05: 1-1 Thor Funk Jeppesen    
13:10 Finland Sweden M 1-01-5
  6.09: 1-0 Reijo Rantamäki
2.49: 2 min Heikki Jokinen
12.30: 1-1 Marcus Nordström
6.48: 1-2 Emmanuel Johansson
5.39: 1-3 Marcus Nordström
3.42: 1-4 Peter Aronsson
2.08: 1-5 Emmanuel Johansson 
   
14:00 Finland Norway F 1-71-8
  1.03: 1-7 Ilona Häsänen
--
11.06: 2 min Oona Tuuri
14.30: 0-1 Amanda Barsten
13.16: 0-2 Amanda Barsten
12.34: 0-3 Gunnhild Litlabø 
9.05: 0-4 Carina Magnussen
8.06: 0-5 Karen Kvalheim
4:04: 0-6 Amanda Barsten
2.27: 0-7 Berit Detlie
--
7.44: 1-8 Amanda Barsten
   
14:50 Sweden Denmark M 2-18-1
 

8.43: 1-1 Emmanuel Johansson
4.36: 2-1 Mattis Wahlby
--
12.58: 3-1 Andreas Höglund
9.14: 4-1 Andreas Bergenholz
9.00: 5-1 Peter Aronsson
7.41: 6-1 Gustaf Cavalin
3.33: 7-1 Jakob Thun
1.16: 8-1 Filip Mundt

9.19: 0-1 Henrik Kaas    
15:40 Sweden Norway F 2-23-2
  4.27: 1-1 Elin Assarsson
1.43: 2-2 Elin Assarsson
--
5.29: 3-2 Kristin Kullberg 
6.43: 1-0 Gunnhild Litlabø
3.13: 1-2 Amanda Barsten
   
16:30 Finland Norway M 0-51-10
  0.14: 1-10 Reijo Rantamäki 8.42: 0-1 Iver Bjørnerem
8.11: 0-2 Iver Bjørnerem 
6.58: 0-3 Marius Stang Burnes
5.41: 0-4 Iver Bjørnerem
2.10: 0-5 Iver Bjørnerem
--
13.23: 0-6 Tord Caspersen Nerland
11.39: 0-7 Trond Helge Lillevik
9.25: 0-8 Jørgen Nyhus Ulvestad
7.10: 0-9 Marius Stang Burnes
1.46: 0-10 Haakon Walderhaug
   
17:20 Sweden Finland F 1-01-1
  12.18: 1-0 Jenny Axen Mårtenson 8.24: 1-1 Ilona Häsänen    
           
Sunday 23.2.2014        
8:00 Access to pool New game every 50 mins    
8:30 Norway Finland F 3-16-3
  10.08: 1-1 Katherine Moyo
6.57: 2-1 Amanda Barsten
6.06: 3-1 Gunnhild Litlabø
--
5.37: 4-1 Amanda Barsten
1.18: 5-2 Amanda Barsten
0.28: 6-2 Anna Jakobsgaard
10.28: 0-1 Irina Viippola
--
3.37: 4-2 Kira Suomalainen
0.04: 6-3 Ilona Häsänen
   
9:20 Norway Sweden M 1-01-0
  10.49: 1-0 Iver Bjørnerem      
10:10 Finland Denmark M 1-25-3
  13.25: 1-0 Jussi Marttila
--
13.46: 2-2 Heikki Luukko
12.49: 3-2 Riku Riikonen
5.28: 4-2 Reijo Rantamäki
0.50: 5-3 Teemu Lehti

6.10: 1-1 Claude Larsen
2.27: 1-2 Thor Funk Jeppesen
--
3.48: 4-3 Kristian Schäfer

   
11:00 Norway Sweden F 0-00-0
         
 Men Bronze Game        
11:50 Finland Denmark M 2-1, 2-23-2
 

8.44: 1-0 Olli Korhonen
2.55: 2-1 Antti Salonen
--
Extra time
3.16: 3-2 Reijo Rantamäki

7.34: 1-1 Thor Funk Jeppesen
--
9.17: 2-2 Kristian Schäfer
   
 Men Final        
12:40 Norway Sweden M 1-25-3
  5.47: 1-2 Jørgen Nyhus Ulvestad
--
9.55: 2-3 Iver Bjørnerem
7.15: 3-3 Geir Magne Strand
5.58: 4-3 Jørgen Nyhus Ulvestad
1.05: 5-3 Jørgen Nyhus Ulvestad
14.11: 0-1 Andreas Bergenholz
7.45: 0-2 Peter Aronsson
--
10.43: 1-3 Gustaf Cavalin
   
 Women Final        
13:30 Norway Sweden F 0-10-1
    0.05: 0-1 Therese Blennert    
14:20 Price ceremony